AP Royal Oak Self Winding 39mm Blue dial Rose Gold Watch 15202OR.OO.1240OR.01 AP Prestige Sports Collection Royal Oak Watches. 39mm x 49mm x 8.10mm 18K Rose gold case. sapphire crystal back. screw-locked crown. glareproofed sapphire crystal. blue dial with petite tapisserie pattern. gold applied hour-markers. and Royal Oak hands with luminescent coating. self-winding AP Calibre 2121 movement with date. approximately 40 hours of power reserve. 18K rose gold bracelet. Water resistant to 50 meters.
SPECIFICATIONS:
| Brand | AP |
| Model number | 15202OR.OO.1240OR.01 |
| Gender | Men’s |
| Series | Royal Oak |
| Case | Stainless steel case. glare-proofed sapphire crystal. and case back |
| Functions | Hours. minutes. center seconds. date |
| Case width | 39mm |
| Case thickness | 8.10mm |
| Water resistance | 50m |
| Dial | Blue dial with “Grande Tapisserie” pattern. rose gold applied hour-markers and Royal Oak hands with luminescent coating |
| Bracelet | 18k Rose gold bracelet with AP folding clasp |
| Direction of automatic winding | Bidirectional |
| Number of parts | 247 |
| Power reserve | 40h |










