AP Royal Oak Self Winding Silver-toned dial 41mm Rose Gold Leather Strap Watch 15400OR.OO.D088CR.01.41mm Watches. 41mm x 9.80mm 18K rose gold case. sapphire crystal back. screw-locked crown. glareproofed sapphire crystal. silver dial with grande tapisserie pattern. rose gold applied hour-markers with luminescent coating. and rose gold Royal Oak hands with luminescent coating. self-winding AP Calibre 3120 movement with date and large seconds. approximately 60 hours of power reserve. hand-stitched large square scale brown crocodile strap with 18K pink gold folding buckle. Water resistant to 50 meters.
SPECIFICATIONS:
| Brand | AP |
| Model number | 15400OR.OO.D088CR.01 |
| Gender | Mens |
| Series | Royal Oak Chronograph |
| Case | 18k rose gold case. glareproofed sapphire crystal and caseback. screw-locked crown |
| Calibre | This exceptional selfwinding movement combines functionality and precision timekeeping with the highest standard of aesthetics. |
| Case width | 41mm |
| Case thickness | 9.80mm |
| Water resistance | 50m |
| Dial | Silver-toned dial with ��Grande Tapisserie�� pattern. rose gold applied hour-markers and Royal Oak hands with luminescent coating |
| Bracelet | Hand-stitched ��large scale�� brown alligator strap with 18-carat pink gold AP folding clasp |
| Direction of automatic winding | Bidirectional |
| Number of parts | 280 |
| Power reserve | 60h |
| Functions | Hours. minutes. center seconds. date |









