AP Royal Oak Chronograph 41mm Rose Gold Silver Dial Leather Strap Watch 26320OR.OO.D088CR.01 AP Royal Oak Chronograph Watches. 41mm x 10.80mm 18K rose gold case. screw-locked crown. glareproofed sapphire crystal. silver dial with Grande Tapisserie pattern. pink gold applied hour-markers. and pink gold Royal Oak hands with luminescent coating. self-winding AP Calibre 2385 movement with chronograph. date. and small seconds. approximately 40 hours of power reserve. hand-stitched large square scale brown crocodile strap with 18K pink gold folding buckle. Water resistant to 50 meters.
SPECIFICATIONS:
| Brand | AP |
| Model number | 26320OR.OO.D088CR.01 |
| Series | Royal Oak Chronograph |
| Case Material | 18-carat rose gold case. glareproofed sapphire crystal. screw-locked crown |
| Case Width | 41.00 mm |
| Case Thickness | 10.80 mm |
| Water Resistance | 50 m |
| Dial | Silver dial with ��Grande Tapisserie�� pattern. pink gold applied hour-markers and Royal Oak hands with luminescent coating |
| Bezel | 18k Rose Gold |
| Bracelet | Hand-stitched ��large square scale�� brown alligator strap with 18-carat pink gold AP folding clasp |
| Functions | Chronograph. hours. minutes. small seconds. date |
| Dial Markers | Index |
| Number of jewels | 37 |
| Power reserve | 40 h |
| Number of parts | 304 |
| Direction of automatic winding | Unidirectional |
| Watch Label | Swiss Made |
| Specificities | Integrated Chronograph movement/Column wheel Chronograph mechanism |









