AP Royal Oak Extra-thin 39mm green dial. Yellow Gold Watch 15205BA.OO.1240BA.01. 39 mm x 8.1 mm thick. Hours. minutes. and date. 18-carat yellow gold case. glareproofed sapphire crystal and caseback. special rotor engraved with ��The Hour Glass�� logo and the legend ��One of Fifty��. Green dial with ��Petite Tapisserie�� pattern. yellow gold applied hour-markers and Royal Oak hands with luminescent coating. 18-carat yellow gold bracelet with AP folding clasp. Limited Edition of 50.
AP Royal Oak Extra-Thin The Hour Glass. 39mm green dial. Yellow Gold Watch 15205BA.OO.1240BA.01
| Brand | AP |
| Model number | 15205BA.OO.1240BA.01 |
| Series | Royal Oak Extra-thin |
| Case | 18-carat yellow gold case. glareproofed sapphire crystal and caseback. special rotor engraved with ��The Hour Glass�� logo and the legend ��One of Fifty�� |
| Functions | Hours. minutes. center seconds. date |
| Case width | 39mm |
| Case thickness | 8.10mm |
| Water resistance | 50m |
| Dial | Green dial with ��Petite Tapisserie�� pattern. yellow gold applied hour-markers and Royal Oak hands with luminescent coating |
| Bracelet | 18-carat yellow gold bracelet with AP folding clasp. |
| Direction of automatic winding | Bidirectional |
| Number of parts | 247 |
| Power reserve | 40h |








